Rodzaje kamer

Rodzaje kamer

Kamery dzień/noc, nazywanie również zewnętrznymi, są to urządzenia przystosowane do pracy w zmieniających się warunkach oświetleniowych, np.: reflektor podczerwieni IR. Kamery tego typu wyposażone są w mechaniczny filtr IR, dzięki czemu są w stanie rejestrować promieniowanie podczerwone niewidoczne dla człowieka. Zazwyczaj kamery dzień/noc można wyposażyć w obiektyw z funkcją AI, czyli automatyczną regulacją przesłony.

              

 

Kamery wewnętrzne, są to kamery kolorowe, pozbawione pewnych funkcji, które umożliwiają im pracę zmiennych warunkach oświetleniowych. Jakość obrazu w czasie dnia jest podobna do kamer typu dzień/noc, natomiast w przypadku słabego oświetlenia, kamera praktycznie nie jest w stanie zarejestrować obrazu.

              

 

Kamery stacjonarna, są to kamery przeznaczone do montażu bezpośrednio na uchwycie lub w  obudowie ochronnej, zazwyczaj posiadają możliwość wymiany obiektywu.

                               


Kamery kopułkowa, kamery zamknięte w obudowach w kształcie kopułki, dzięki szczelnej i estetycznej oprawie nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Istnieją kamery kamery kopułkowe w metalowych, wandaloodpornych obudowach nadające się do montażu w newralgicznych miejscach, np.: przejścia podziemne, metro, autobusy komunikacji miejskiej.

                         

 

 

Kamery ze zintegrowanym oświetleniem IR, są kamery wyposażone w diody emitujące światło podczerwone IR, dzięki czemu możliwy jest monitoring w miejscach, w których nie ma oświetlenia. Diody IR emitują promienie świetlne o długości nie rejestrowanej przez ludzki oko, przez co potencjalny intruz nie jest świadomy tego iż jest obserwowany. Większość kamer IR zamknięta jest w szczelnych obudowach, spełniających normy szczelności IP66, nie wymagają one stosowania dodatkowej ochrony przed kurzem lub wodą.

                               

 

 

Kamery obrotowe, zaawansowane kamery do profesjonalnego monitoringu, posiadają możliwość sterowania, ruch w pionie i poziomie oraz zoom (zbliżenie). Mogą pracować w dwóch trybach: automatycznym oraz manualnym. Tryb automatyczny polega na ruchu kamery po wcześniej zaprogramowanych pozycjach - presetach. W trybie manualnym operator za pomocą joysticka steruje pracą kamery. Wyróżnia się dwa rodzaje kamer obrotowych: kamery PTZ oraz szybko-obrotowe. Kamery PTZ to prostsze i tańsze kamer obrotowych, przeznaczone do prac wewnątrz budynków, zazwyczaj nie mają możliwości pełnego obrotu wokół własnej osi. Natomiast kamery szubko-obrotowe są urządzenia przystosowane do profesjonalnego monitoringu zewnętrznego, np.: monitoring miejski.

                                     

 

 

Kamery bezprzewodowe, są to standardowe kamery wewnętrzne wyposażone dodatkowo w interfejs bezprzewodowy, umożliwiający komunikację z kamerą bez użycia kabli. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne ze względu na brak dodatkowego okablowania, jednak wiąże się z możliwymi problemami dotyczącymi zasięgu.