Dobór obiektywu

Większość kamer kompaktowych dostarczana jest bez obiektywu, wiec konieczne jest jego odpowiednie dopasowanie. Wybór prawidłowego typu obiektywu jest tak samo ważny, jak wybór kamery. Zła jakość obiektywu może znacznie obniżyć ogólną jakość funkcjonowania systemu. Do kamer kompaktowych można dokupić obiektywy typu CS ze stałą długością ogniskowej, lub z regulowaną ogniskową. Obiektywy z regulowaną długością ogniskowej, mogą mieć również automatycznie sterowaną przysłonę, której wartość (a więc w uproszczeniu - ilość światła przepuszczanego do wnętrza kamery) automatycznie reguluje kamera. Są to obiektywy typu AutoIris. Kąt widzenia kamer kopułkowych i niektórych pozostałych, można regulować wymieniając cały obiektyw typu MINI.

Kąt widzenia kamery przemysłowej, a co za tym idzie również stopień zbliżenia obrazu, zależy od ogniskowej obiektywu oraz rozmiaru przetwornika zastosowanego w kamerze. Kąty widzenia kamer przemysłowych z przetwornikami 1/3" i 1/4" oraz szerokości obszarów widzianych przez te kamery z różnych odległości, przy zastosowaniu obiektywów o różnych długościach ogniskowych.

Obiektywy do kamer megapixelowych to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie układów optycznych. Obiektywy te produkowane są z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu tego typu układy doskonale współpracują z kamerami CCTV pracującymi w bardzo dużej rozdzielczości.