W wielu przypadkach monitoringu konieczne jest doświetlenie obserwowanego terenu. Jest to możliwe w następujący sposób:
Światło widzialne dla człowieka, to fragment promieniowania optycznego o długości fali od 400 do ok. 700 nanometrów. Zakres krótszych fal tego pasma to nadfiolet, a dłuższych to podczerwień. Ciała o temp. do 400° emitują praktycznie wyłącznie promieniowanie podczerwone. Promieniowanie podczerwone jest silnie tłumione przez szkło, dlatego przy projektowaniu systemów do obserwacji w tym paśmie należy zwracać uwagę na wszelkie szklane przegrody.
Kamery czarno-białe (przy znacznie niższej czułości) pozwalają na względnie dobrą obserwacje w fragmencie pasma podczerwieni.
Podział reflektorów podczerwieni:
Zasięg obserwacji zależy od czułości kamery na podczerwień, mocy reflektora i warunków atmosferycznych (przejrzystość powietrza). Na znaczny spadek zasięgu mają wpływ takie warunki jak mgła, smog itp.
Reflektory zintegrowane z kamerami
Poza standardowymi wykonaniami reflektorów spotykane są również reflektory w innych wykonaniach. Mogą być integralną częścią kamery, lub obiektywu. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ ogranicza liczbę dodatkowych elementów i dodatkowo - zmniejsza koszt instalacji. Należy jednak pamiętać, że tego typu reflektory złożone są z kilku sztuk diod LED, co zapewnia podświetlenie o charakterze punktowym i zasięg do kilku metrów.
Standardowe kamery kolorowe nie mają możliwości obserwacji w podczerwieni, ze względu na wbudowany filtr podczerwieni eliminujący wpływ tego pasma na precyzyjne oddawanie barw.
Gdy chcemy zastosować kamerę kolorową do obserwacji w nocy, wówczas należy stosować kamery typu dzień/noc. Kamery takie nie posiadają filtru podczerwieni wycinającego ten rodzaj światła, jak to ma miejsce w przypadku zwykłych kamer kolorowych. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie oświetlaczy IR. Taka konstrukcja kamery (całkowite usunięcie filtra podczerwieni) ma jednak pewne wady. Przy normalnym oświetleniu (zakres światła widzialnego) kamera ma czasem problemy z balansem bieli - kamera nie oddaje rzeczywistych kolorów. Takie zachowanie kamery, często traktowane jest, i zgłaszane przez instalatorów jako - uszkodzenie kamery. Jednak jest to normalny objaw spowodowany brakiem filtra, a tym samym kompromis pomiędzy ceną, a jakością obrazu. Oczywiście istnieją kamery, w których ten filtr jest załączany mechanicznie, ale takie kamery są znacznie droższe, ze względu na koszt serwomechanizmu. W zwykłych kamerach wideo wybór trybu pracy, dzienny i w nocny, sprowadza się do usunięcia lub dołożenia filtru najczęściej za pomocą ręcznego przełącznika lub dźwigni, co pozwala na filmowanie w różnych warunkach oświetlenia.