Kamera IP (nazywane również kamerami sieciowymi) to kamera CCTV, w której transmisja obrazu, dźwięku oraz sterowanie odbywa się po sieci komputerowej Fast Ethernet. Kamery IP posiadają wbudowany prosty system operacyjny, przez co do ich działania nie jest potrzebny wideo-rejestrator. Jednak w większości przypadków podłącza się je do sieciowego wideo-rejestratora (NVR), który archiwizuje obraz.
Kamery sieciowe umożliwiają podgląd obiektu (mieszkania, firmy) za pomocą komputera podłączonego do Internetu lub telefonu znajdującego się w zasięgu sieci 3G.
Możliwości
Audio – więkość kamer wyposażona jest w mikrofon, dzięki czemu poza podglądem wizyjnym możliwy jest podsłuch pomieszczenia.
Wyjście/Wejście przekaźnikowe – kamery IP zazwyczaj posiadają wyjście i wejście przekaźnikowe, gdy kamera wykryje ruch, może aktywować wyjście przekaźnikowe i w tym momencie włączyć np. światło. Wejście przekaźnikowe działa odwrotnie, w przypadku gdy do wejścia zostanie dostarczony impuls (np. od czujki ruchu PIR), kamera może np. wysłać e-maila ze zdjęciem lub ustawić się na wybrany preset (kamery obrotowe PTZ).
Łacze bezprzewodowe – istnieją modele kamer IP wyposażone są interfejs bezprzewodowy umożliwiający podłączenie kamery do sieci Wi-Fi.
Kamerę charakteryzuje:Kamery megapixelowe (wysokiej rozdzielczości) są coraz powszechniej wykorzystywane są w zaawansowanych systemach telewizji przemysłowej. Różnica pomiędzy kamerami megapixelowymi a tradycyjnymi kamerami analogowymi jest ogromna, szczególnie jeśli chodzi o rozdzielczość obrazu. Nowoczesne kamery megapixelowe posiadają obecnie rozdzielczość dochodzącą nawet do 5Mpx, tymczasem najlepsze kamery analogowe rejestrują obraz w rozdzielczości nie większej niż PAL (504x570) lub NTSC (504x540). Duża rozdzielczość kamer megapixelowych pozwala monitorować bardzo duże obszary oraz daje operatorowi możliwość powiększenia dowolnego fragmentu obrazu.
Doskonała jakość obrazu jest główną zaleta i tym samym stanowi o konkurencyjności wobec powszechnie stosowanych analogowych kamer CCTV.